Biokovo dla amatorów

Biokovo, ogromny masyw górski wznoszący się nad Makarską coraz częściej kusi turystów przybywających tłumnie na rivierę Makarską. Każdego roku obserwujemy coraz większe zainteresowanie nie tylko plażowaniem ale także aktywną turystyką górską. Niestety często zdarza się, że turyści w wakacyjnych nastrojach zapominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, niedoceniając gór oraz temperatury panującej w tej części Europy.  Prawdziwie górskie wyprawy wymagają  przygotowania oraz co najmniej 10 godzin czasu, a wybierając się na te najwyższe szczyty (sv. Jure, Vošac) należy zawsze pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • po drodze nie znajdziemy żadnych schronisk (prócz tego na Vošacu, otwartego częściowo w sezonie letnim) ani sklepów, w związku z czym należy zawsze zaopatrzyć się w odpowiednie ilości wody i prowiant.
  • Nie należy wybierać się w góry w klapkach ani nawet sandałach. Jeśli planujemy wybrać się w wysokie partie gór to warto zabrać ze sobą porządne buty z twardą podeszwą, nie zważając na wysokie temperatury panujące na wybrzeżu.
  • poinformujmy bliskie nam osoby zostające w Miejscowości o celu naszej podróży (pamiętajmy, ze na Biokovie nie ma zasięgu!!)

Jeśli planujemy wycieczkę wysoko w góry proponuję zajrzeć do zakładki Biokovo znajdującej się w głównym menu.

Dla wszystkich tych, którzy nie mają w planach wysokogórskich pieszych wycieczek, a mimo wszystko chcieliby postawić swoją nogę na masywie proponujemy następujące rozwiązania:

spacer na Trzy Krzyże

Trzy Krzyże to wzniesienie znajdujące się na północ od Makarskiej, zaraz za dzielnicą Zelenka (w stronę miejscowości Veliko Brdo). Nazwa pochodzi od trzech krzyży , które zostały tutaj postawione w roku jubileuszowym 2000. Podejście na wzniesienie nie jest trudne na tyle, że z powodzeniem mogą je pokonać dzieci i osoby starsze. Z wniesienia roztacza się urokliwi widok na morze oraz wyspy Hvar i Brač. (Wycieczka nie wymaga zakupu biletów wstępu do Parku Przyrody)

spacer wzdłuż masywu

Znakomitym pomysłem dla znudzonych słońcem i morzem plażowiczów będzie niezbyt wymagająca wycieczka ścieżką krajobrazową wznoszącą się nad miastem. Ścieżka zaczyna się zaraz nad dzielnicą Zelenka, nad supermarketem Konzum, w stronę Velikiego Brda. Szutrowa trasa prowadząca przez całą długość miejscowości prowadzi do Makaru, niewielkiej wsi, od której Makarska prawdopodobnie wzięła swoją nazwę. Trasa przejście jest niezwykle malownicza, prowadzi wśród skał i niewielkich sadów oliwnych. Po dojściu do miejscowości Makar należy obrać azymut na morze i kierować się w dół, aż krętymi uliczkami dojdziemy do samego centrum miasta, na rynek Kačića Miošića. Cała wyprawa trwa około godziny. (Wycieczka nie wymaga zakupu biletów wstępu do Parku Przyrody)

Biokovo nocą

Niezwykle emocjonującą przygodą jest pobyt na Biokovie po zapadnięciu zmroku. Żeby zakosztować gwieździstego górskiego nieba wystarczy przedłużyć swój pobyt w górach i zarezerwować nocleg na Vošacu lub wybrać się wieczorem w podróż samochodem na szczyt sv. Jure. (W związku z planami budowy wyciągu na Biokovo ten i przyszły rok mogą stanowić ostatnią szansę, na podróż własnym samochodem). Jeśli nie posiadamy na miejscu swojego auta warto wybrać się na wycieczkę z biurem podróży (cena takiego wyjazdu oscyluje zazwyczaj w okolicach 25 euro/os.). Pobyt w górach samochodem nie ogranicza możliwości wejścia na dwa najwyższe szyty (samochodem czy busem można dojechać na sam szczyt sv. Jure). Szczególnie atrakcyjne jest wejście (bo już nie wjazd) na szczyt Vošac (1440 m n.p.m.), z którego roztacza się niezapomniany widok na Rivierę Makarską, wyspy Brac i Hvar, a nawet, przy wyjątkowo dobrej widoczności, na Włochy :). Pobyt nocny gwarantuje również obserwacje bezchmurnego zazwyczaj nieba, obsypanego milionami gwiazd (na masywie nie ma źródeł światła), oraz światełek maleńkich miejscowości położonych pod naszymi stopami na granicy morza i lądu. (wycieczka wymaga zakupu biletu do Parku Przyrody Biokovo w wysokości 50 kun od osoby – zniżki przysługują dzieciom szkolnym i rowerzystom).

a w przyszłości…

Coraz większymi krokami zbliża się realizacja jednego z największych projektów turystycznych, jakie kiedykolwiek miały miejsce w Makarskiej. Włodarze miasta ogłosili, ze wprowadzają do realizacji plan budowy wyciągu łączącego Makarską z Biokovem. Inwestycja szacowana jest na około 20 milionów euro (wg obliczeń biegłych fundusze włożone w jej wybudowanie mają się zwrócić w ciągu 12 lat). Szacowana długość wyciągu  liczy 2700 metrów, różnica wysokości 1200 metrów. Z brzegu morza na szczyty gór będzie można się dostać w niecałe 12 minut, a atrakcja ta ma kosztować 15 euro od osoby.

wyciąg Makarska-Biokovo

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s