Rynek Miasta

Makarska to jedna z niewielu europejskich miejscowości wypoczynkowych, która prócz czystych plaż, przejrzystej wody, licznych klubów i kawiarni może poszczycić się także wspaniałym zabytkowym Starym Miastem.
Główny Rynek miejski jest często niezauważony przez turystów przy pierwszym spacerze, gdyż od strony morza zasłaniają go wysokie kamienice. Ten niewielki plac otoczony z każdej strony budynkami nosi imię jednego z największych poetów pochodzenia dalmatyńskiego Andrija Kačića Miošića.

Poeta urodził się w miejscowości Brist, obok Makarskiej w 1704 roku, na chrzcie 17 kwietnia 1704 dostał imię Antun (imię Andirja przyjął razem ze święceniami). Matka Andrija pochodziła z rodu Tomaševića z Baćiny (jej brat był franciszkaninem w Zaostrogu w latach 1714-1714 i to własnie jemu Andrija zawdzięcza swoje wykształcenie). Franciszkanin zaczął używać nazwiska Kačić, po rekonstrukcji swojego drzewa genealogicznego i dokonaniu odkrycia, że członkowie rodu Kačićów, którego był potomkiem, wyemigrowali do Wenecji, gdzie w połowie XVII wieku otrzymali obywatelstwo weneckie.
Andrij odebrał gruntowne wykształcenie (uczył się w Budzie, Osijeku oraz we Włoszech i Wenecji). Po pobycie w klasztorze na Braču Andrija wrócił do Zaostrogu, w którym spędził ostatnie 10 lat swojego życia. Okres spędzony w tej nadmorskiej wiosce uznaje się za najbardziej płodny czas w życiu duchownego, w którym powstała większość prac uznanych za arcydzieła literatury. Kačić zmarł w 1750 roku w wieku 57 lat w wyniku zapalenia płuc. Legenda głosi, że do choroby doprowadziła go pomoc, jakiej udzielił rodzinie zmarłych w wyniku sztormu wieśniaków z okolic Baćiny. Poeta wraz z kilkoma ochotnikami zebrał zboże z pól zmarłych wieśniaków. Wracając z pracy ochotników zaskoczyła silny deszcz. Przeziębienie doprowadziło do zapalenia płuc, a po kilku dniach choroby do śmierci poety. Twórca został pochowany w klasztornym kościele w Zaostrogu.
kacic
pomnik poety w Rynku miasta

 Centralnym punktem Rynku jest katedra św. Marka, górująca nad placem miejskim. Świątynia była budowana w latach 1700 do 1758, z inicjatywy biskupa Nikoli Bijankovića. Początkowo nie przewidywano budowy dzwonnicy, która po raz pierwszy pojawiła się na planach w 1708 roku.

katedra projekt z 1697 roku

Większa część środków na budowę katedry pochodziła z zasobów Republiki Weneckiej, która partycypując w budowę świątyni wypełniała umowę podpisaną ze Stolicą Apostolską w 1690 roku. Wschodnia kaplica finansowana była przez rodzinę Kačićów. Jako głównych wykonawców katedry z Republiki weneckiej oddelegowano: Alvisa Moceniego, Pietra Vendramina i Francesca Grimaniego.

katerda

Katedra została poświęcona w 1756 roku przez biskupa Stjepana Blaskovića.

Na wejściu do katedry po prawej stronie widoczny jest ołtarz, w którym przechowywane są relikwie św. Klemensa, patrona miejscowości i biskupstwa. Kości świętego przewieziono z rzymskich katakumb w 1725 roku. Z lewej strony znajduje się ołtarz Matki Boskiej, a nad nim mały ołtarz Matki Boski Różańcowej powstały w 1815 roku. Drugi ołtarz z lewej strony to ołtarz św. krzyża, z postaciami naturalnych rozmiarów.

Katedra była znacznie zniszczona podczas licznych, w tej części Europy trzęsień ziemi. Największe zniszczenia spowodowane tzw. Wielkim Trzęsieniem XVII w. (1962) sprawiło, że katedra musiała zostać znacznie przebudowana.

katedra

Dla zainteresowanych udziałem we mszach odprawianych w katedrze:
– msze w ciągu tygodnia – 07:00, 20:00
– msze w niedziele – 07:00, 08:30, 10:00, 20:00

Prócz dobrodziejstw kulturowych na Rynku miejskim znajdziemy także targ owocowo – warzywny (po lewej stronie patrząc w stronę kościoła). Targ oferuje turystom (mieszkańcy miasta raczej nie robią tutaj zakupów) owoce, warzywa, przetwory w postaci miodów, dżemów oraz licznych nalewek.  Uczta dla oka i nosa przekładają się niestety na wysokość cen, które nie są niestety konkurencyjne.

W Rynku można oczywiście napić się kawy, dokonać drobnych zakupów a także…zrobić sobie tatuaż 🙂

kilka słów o imprezach w centrum miasta….

Zimowy rynek – Božićni grad

Każdego roku między ostatnim dniem listopada a 7 stycznia Rynek miasta zamienia się w bożonarodzeniową wioskę pełną światełek, świątecznych straganów, muzyki, zapachu goździków i grzanego wina. Dla mieszkańców oraz, nielicznych o tej porze roku, turystów organizowane są koncerty, spotkania z Mikołajem, warsztaty i przedstawienia. Niezwykła atrakcją jest też kursowanie świątecznego minipociągu, który w tych dniach jest bezpłatny.

Letni karnawał

Letni Karnawał to najbardziej znana impreza w Makarskiej. Obywa się każdego roku nieprzerwanie od niemal 20 lat. Najbardziej popularne wśród turystów a także mieszkańców miasta jest widowisko otwarcia karnawału, kiedy grupy z różnych stron Dalmacji (i nie tylko) przebierają się w najróżniejsze stroje i maszerują ulicami miasta w rytm muzyki witani przez liczne grono zgromadzonych widzów. Karnawał rozpoczyna się           w pierwszych dniach sierpnia i obfituje w różnego rodzaju koncerty, przedstawienia i wydarzenia kulturalne.

Ribarska Večer

To jedna z ulubionych imprez mieszkańców Makarskiej. Rybne wieczory odbywają się kilka razy w ciągu sezonu letniego między godziną 16 a 24. Podczas imprez można skosztować świeżych ryb oraz owoców morza, posłuchać tradycyjnych klap oraz pobawić się do późnych godzin nocnych na tzw. miejskiej rivie. Niewątpliwą atrakcją letnich wieczorów jest także statek-restaruracja zacumowany w makarskim porcie serwujący gością potrawy morskiej kuchni oraz sporą dawkę, niestety trochę za głośnej, muzyki.

ribarska

Reklama

Jedna myśl w temacie “Rynek Miasta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s