Veprić

W niedalekiej odległości od dzielnicy Zelenka (trasa do Splitu) znajduje się pięknie zorganizowane sanktuarium Maryjne, goszczące każdego roku tysiące pielgrzymów z całej Europy. Zostało utworzone przez biskupa Juraja Carica (1867-1921) w 1908 roku, po jego powrocie z pierwszej narodowej pielgrzymki Chorwatów do Lourdes. Biskup pozostający pod wrażeniem Lourdes postanowił założyć sanktuarium na własnej ziemi korzystając ze sprzyjających warunków przyrodniczych, to jest jaskiń, skał i lasów. Sanktuarium powstało z darów Chorwatów i pracy wolontariuszy. Sam biskup został pochowany w tym miejscu w 1921 roku  a jego grób  znajduje się obok XII stacji drogi krzyżowej.

Veprickie sanktuarium tworzy ołtarz ustawiony w jaskini, do którego prowadzą szerokie, kamienne schody prosto z obszernego placu dla wiernych. Na terenie obiektu znajdziemy także kamienne budynki – kapliczkę, zakrystię oraz dzwonnicę. Po prawej stronie od ołtarza, znajdują się bardzo oryginalne, kamienne konfesjonały. Po ich lewej stronie, na zboczu wzniesienia, wierni i pielgrzymi pozostawiają marmurowe lub granitowe tablice dziękczynne lub błagalne. Sanktuarium dodatkowo wyposażone jest w ołtarz polowy, kapliczki z drogą krzyżową oraz liczne rzeźby.

Główne pielgrzymki odbywają się 11 lutego, 25 marca, 15 sierpnia oraz 7 i 8 września.

(z informacji praktycznych nadmienić warto, że sanktuarium okalają liczne parkingi więc znalezienie miejsca na samochód, co wyjątkowe dla Makarskiej, nie stanowi problemu nawet w najbardziej popularne wśród pielgrzymów dni.)

chorwacja-vepric-sanktuarium-mb

Reklama

Jedna myśl w temacie “Veprić

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s