Biokovo

 

Biokovo to masyw górski położony w środkowej części wybrzeża dalmatyńskiego, o długości 36 km        i szerokości 9,5 km. Jest największym i najwyższym masywem w Dalmacji,i, obok Velebitu, jedyną częścią Gór Dynarskich sięgających morza. Biokovo powstało w kredzie (65 milionów lat temu), podczas zderzenia afrykańskiej płyty tektonicznej z europejską. Od strony morza charakteryzuje się bardzo stromymi i nagimi wapiennymi ścianami, pod którymi leży wąski i zielony pas nadmorski. Ta krasowa okolica, pełna jest głębokich jam, jaskiń, przepaści i lasów bukowych. Niektóre z jam są tak głębokie (Amfora 790 m), że nawet w czasie letnich upałów w środku znajduje się śnieg i lód. Jamy te w przeszłości były wykorzystywane jako naturalne przechowalnie spożywcze.

DSC_0017

Turystyka górska na Biokovie jest jeszcze stosunkowo mało popularna. Turyści, którzy wybierają się w te tereny wychodzą częściej na jednodniowe wycieczki z okolic Makarskiej w stronę Vošaca lub szczytu św. Jure, niż na kilkudniowe górskie wyprawy. Oficjalnych i oznaczonych (całkiem nieźle) tras jest 40. Przejście z Makarskiej na szczyt św. Jure i z powrotem zajmuje około 10-11 godzin (warto pamiętać, że najlepiej wyjść z bazy około godziny 6 rano, żeby spokojnie, przed zmrokiem zejść do miasta). Przed wyjściem na szczyty należy właściwie się przygotować:

 • jeśli wybieramy się na wycieczkę we wrześniu bądź w maju należy pamiętać, że temperatura na szczycie jest niższa niż przy morzu (przyda się zatem sweter lub kurtka)

 • należy wziąć ze sobą prowiant w postaci wody i jedzenia ponieważ po drodze próżno szukać sklepów czy schronisk (po drodze jedno – na Vošacu i niestety często zamknięte),

 • dobrze zaopatrzyć się w mapę szlaków (dostępną w każdej informacji turystycznej – nie jest ona co prawda zbyt dokładna ale zawsze lepsza taka niż żadna). Bardziej profesjonalną mapę szlaków zakupić można przy wejściu do Parku.

 • pamiętajmy, żeby komuś, kto zostaje “na dole” (rodzinie, znajomym, właścicielom hotelu czy willi) ZOSTAWIĆ WIADOMOŚĆ O NASZEJ WYPRAWIE oraz informację o planowanej trasie (niestety na Biokovie co jakiś czas dochodzi do nieszczęśliwych wypadków – a na szczytach nie ma zasięgu).

Cennik usług:

 • pojedyncze wejście – 50 kun/os. (dzieci do 7 roku życia gratis)
 • żniżka 50 % przysługuje: dzieciom i młodzieży szkolnej, rowerzystom,

Na Biokovie istnieje również możliwość zatrudnienia przewodnika:

1.) wycieczka szlakami górskimi:

Bilet wstępu: gratis

Przewodnik: 500 kn / (grupa do 30 os. max.),

Przewodnik + prezentacja multimedialna: 600 kn / (grupa do 30 osmax),

* prezentacja multimedialna w językach: chorwackim i angielskim

2.) Półdniowe zwiedzanie (3 godziny):

Bilet wstępu: 50 kn

Przewodnik: 600 kn / (grupa do 30 os max.),

Przewodnik + prezentacja multimedialna: 700 kn / (grupa do 30 osmax),

* prezentacja multimedialna w językach: chorwackim i angielskim

3.) Całodniowe zwiedzanie (6 godzin):

Bilet wstępu: 50 kn

Przewodnik + prezentacja multimedialna: 700 kn / (grupa do 30 osmax),

* prezentacja multimedialna w językach: chorwackim i angielskim

4.) Multimedialna prezentacja:

Bilet wstępu: 500 kn

(programy należy zamawiać min. 10 dni wcześniej i opłacić 50% zaliczki)

Wejścia do Parku:

 • Główne wejście znajduje się na 6 km państwowej drogi na trasie Makarska-Vrogroac, gdzie rozpoczyna się 23 km biokovskiej cesty (biokovska trasa). Wejście jest dostępne dla pieszych, rowerzystów, motocyklistów, samochodów osobowych i busów. Duże autokary nie mają wstępu do Parku ze względu na kręte i bardzo wąskie drogi.

Godziny otwarcia:

01.04. – 15.05. 8:00 – 16:00

15.05. – 01.10. 7:00 – 20:00

01.10. – 15.11. 8:00 – 16:00

15.11. – 01.04. zamknięte

64

Ogród botaniczny – położony nad wsią Kotišina, na wysokości od 350 do 500 metrów i stanowi część Parku Przyrody Biokovo. Ogród założył dr Jure Radić (1920-1990), franciszkanin i naukowiec, miłośnik przyrody, który w sposób szczególny upodobał sobie Biokovo. Powstały w górach obiekt nie jest ogrodem botanicznym w pełnym rozumieniu tego słowa. Jest to raczej “ogrodzona część przyrody”, rezerwat, w którym przyroda żyje swym własnym życiem.

Zakwaterowanie:

Jeśli planujemy dłuższy niż tylko jednodniowy pobyt w górach warto zainteresować się możliwością noclegu na masywie. Wbrew potocznym opiniom jest on możliwy w kilku miejscach i chociaż warunki nie przypominają 5* hoteli to obiekty noclegowe są naprawdę przytulne. Poniżej kilka nr tel.:

Planinarska kuća „Bukovac”

Tel: +385 (0)98 771 819

Pojemność: 10 os.

Planinarski dom „Toni Roso”

Tel: +385 (0)98 968 7786

Pojemność: 14 os.

Obiekt znajduje się na samym szczycie Vošaca (1422 m n.p.m) i nosi nazwę po tragicznie zmarłym pasjonacie gór Tonij Rosi. Obiekt został wybudowany na potrzeby wojska podczas II wojny światowej. Dla miłośników gór otwarty jest od 2005 roku. Atutem tego miejsca jest przede wszystkim zapierający dech w piersiach widok na cały region riwiery Makarskiej i liczne wyspy.

Planinarska kuća „Slobodan Ravlić”

Tel: +385 (0)98 225 852

Pojemność: 18 os.

Dom jest otwarty dla turystów od 1981 roku.

Planinarska kuća „Pod Jurom”

Tel: +385 (0)98 225 852

Pojemność: 18 os.

Prócz łóżek i wody dom posiada dostęp do elektryczności !!

Dom znajduje się zaraz pod szczytem św. Jure. Zbudowany został przy okazji budowy stacji TV na szczycie góry; otwarty dla turystów od 1983 roku

Planinarska kuća „Akademik Josip Roglić”

Tel: +385 (0)91 130 1964

Pojemność: 10 os.

Fauna: Najkrócej powiedzieć, że Biokovo jest zamieszkiwane przez ogromną ilość różnego typu zwierząt (w tym wielu gatunków endemicznych). Do najpopularniejszych należą z pewnością:

 • dżdżownice,
 • stonogi,
 • motyle,
 • osy,
 • jaszczurki (w tym salamandry),
 • nietoperze ,
 • jeże,
 • zające,
 • muflony,

endemske trave: biokovsko zvonce, uskolisna zečina, slava klisura, osim kadulje, vrijeska, ružmarina, zove, lavande, perunike, koromača, ive trave, smilja, bosiljka… Zapravo, botaničari su na Biokovu evidentirali čak 1000 biljnih vrsta, od kojih 40 endemskih. Od šumskog blaga raste biokovska jela kao endemska vrsta, autohtoni dalmatinski crni bor, bukva…Zoolozi dodaju da je ta planina privlačna iz zbog svog raznolikog životinjskog svijeta, napose divokoza kao simbola Biokova, muflona, sivog orla, a u posljednje vrijeme i sve više vukova…U njedrima planine je mnoštvo ljutih poskoka, šišmiša, puhova, kuna… A među brojnim jamama ističe se Amfora, dok su stručnjaci izbrojili i zabilježili čak 30 vrhova, od kojih je najviši Sveti Jure (1762 metra nad morem).

Dobro upućeni u povijest Biokova i suvremena događaja na toj planini vole reći kako ona još nije osvojena niti istražena i u cijelosti definirana. To znači da ljudska noga još nije stupila na svaki pedalj njena tla. Doduše, ona je othranila brojne naraštaje nudeći im plodne i slatke dolce; zdrave šumske plodove, bogatu ispašu stadima. Oduvijek su bili čuveni i biokovski janjci i kozlićikozje mlijeko i kozji sir, pa vrtlarski proizvodi poput planinskog krumpirakupusa i ozimog žita. Postojeći bunari za vodu, pojilišta, staje i pojate, kamene pastirske kućice, pašnjaci i sijeno, pa kamena gumna, tek su neki sadržaji koji potvrđuju kako je Biokovo kao planina stvoreno i za stočarstvo.

Ciekawostki

 • człowiek był obecny na Biokovie już w czasach prehistorycznych, jeszcze przed pojawieniem się pisma.
 • nazwa BIOKOVO powstała przez skojarzenie ze śnieżną bielą skał i wierzchołków podczas zimy (wcześniejszą nazwa góry została nadana przez rzymian i brzmiała – Mons Slavorum – Słowiańska Góra)
 • ze szczytów Biokova, przy dobrej pogodzie zobaczyć można Włochy, oddalone od wybrzeża ok. 250 km.
 • święty Jure (1762 m n. p. m.) to najwyższy szczyt masywu Biokovo oraz drugi co do wysokości szczyt w całej Chorwacji.
 • na szczyt św. Jurę możesz dojechać samochodem 🙂
 • w Parku Przyrody Biokovo znajduje się 87 kościołów i kaplic.
Reklama